Trenując Krav Maga z IKMF KravWawa, możesz rozwijać się w największej federacji tego systemu walki na świecie. Otrzymujesz możliwość poszerzania swojej wiedzy nabytej na treningach, podczas seminariów i egzaminów przeprowadzanych przez najlepszych specjalistów z Polski, Izraela i nie tylko.

Historia

Myśląc o systemie Krav Maga, musimy mieć w pamięci człowieka, który dał temu początek.
Imi Lichtenfeld urodził się 26 maja 1910 roku w Budapeszcie. Wychowywał się w Bratysławie. Jego  ojciec Emanuel policjantem i instruktorem samoobrony.Od wczesnej młodości ćwiczył  m.in. boks i zapasy. W 1928 zdobył mistrzostwo Słowacji juniorów w zapasach, rok później już wśród dorosłych w dodatku w dwóch kategoriach wagowych. W tym samym 1929 roku zdobył krajowe mistrzostwo w boksie, oraz wygrał międzynarodowy turniej gimnastyczny. W póżniejszych latach zdobywał kolejne tytuły zarówno w zapasach jak i gimnastyce.

W Czechosłowacji, podobnie jak w wielu innych krajach Europy lat 30-tych był to czas rozwoju agresywnych ruchów nacjonalistycznych. Antysemityzm na Słowacji należał do najstraszniejszych (czego późniejszą emanacją stał się reżim księdza Józefa Tiso). Imi zorganizował grupę młodych Żydów, trenujących boks i zapasy, aby stawić czoła faszystom i zapobiec atakom na dzielnicę żydowską. Ta działalność pozwoliła mu lepiej zrozumieć różnic pomiędzy walkami ulicznymi a zawodami sportowymi. To wtedy zaczeły powstawać w jego głowie pierwsze założenia Krav Maga – wykorzystanie naturalnych odruchów ciała, jednoczesność ataku i obrony, przetrwanie a nie zwycięstwo za wszelką cenę.

 

 

Imi Lichtenfeld Krav Maga

W 1940roku, w ostatniej chwili udało mu się zbiec przed nazistami w kierunku Palestyny. Podróż, która rozpoczęła się na rzecznym statku “Pentcho”, po wielu dramatycznych momentach i prawie dwóch latach zakończyła się w “Ziemi Świętej”. Imi praktycznie natychmiast został zrekrutowany do żydowskiej organizacji zbrojnej Hagana jako specjalista walki wręcz. W latach 1942-48 nadzorował tworzenie tam jednostki specjalnej Palmach/Palyam, której żołnierze odegrali duży udział w stworzeniu państwa Izrael po II wojnie światowej – ich umiejętności nazywane były Kapap (walka twarzą w twarz). W powstałych następnie Siłach Obrony Izraela (IDF) został głównym trenerem walki wręcz, tworząc dzięki swym unikalnym umiejętnościom i wsparciu armii system nazwany Krav Maga – „walka w bliskim kontakcie”.

W 1964 roku odszedł z wojska i rozpoczął proces przystosowania Krav Magi na potrzeby cywilne. System miał odpowiadać na potrzeby wszystkich – kobiet i mężczyzn, dorosłych i dzieci, którzy mogliby potrzebować szansy na obronę siebie i swojej rodziny.

IKMF Izrael

Avi Moyal and KravWawa Instructors
Avi Moyal i instruktorzy KravWawa po kolejnym egzaminie

Gdy system Krav Maga zaczął rozpowszechniać się poza granicami Izraela, pojawiła się potrzeba założenia organizacji międzynarodowej. Pierwsze organizacje izraelskie poróżniły postawy i spory wyższych stopniem instruktorów. Z inicjatywy Imiego przy wsparciu wielu studentów i instruktorów, stworzono międzynarodową federację K.M.  której szefem jest obecnie prezes IKMF Avi Moyal

Po utworzeniu IKMF, wszystkie dyplomy i dyplomy ekspertów, poziomy i poziomy wydawane przez niego, zostały autoryzowane przez Imi, tak jak program IKMF, włącznie ze zmianami wprowadzonymi w 1997 roku.

Od 1996 roku IKMF stale powiększa swe grono i jest obecnie największą i najbardziej cenioną instytucją Krav Maga na świecie. Poza izraelską centralą w Riszon le-Cijjon posiadamy oddziały w większości krajów europejskich, Australii, Ameryce Północnej, Azji (zwłaszcza na Dalekim Wschodzie) i Afryce.

IKMF kształci w wielu aspektach – cywilnych uczniów i instruktorów, żołnierzy i instruktorów wojskowych, policyjnych a zwłaszcza sił specjalnych – posiadając odrębny program szkoleniowy Military Krav Maga. Posiadamy programy szkoleniowe (w tym oczywiście instruktorskie) dla niepełnosprawnych, dla dzieci i młodzieży, dedykowane dla kobiet, dla funkcjonariuszy organów ścigania i ochroniarzy VIP

Wszystko to dzięki dzięki zaangażowaniu m.in członków GIT (Global Instructors Team), jest stale rozwijanym i ewoluującym systemem.
Poniżej proponujemy zainteresowanym poszerzeniem informacji o IKMF, kilka linków:

Linki IKMF